Přeskočit na obsah

Varování: LAT Investment s.r.o.

Firma LAT Investment s.r.o. působí jako správce majetku podle § 15 zákona o investičních společnostech a investičních fondech (ZISIF). Spravuje takzvaný Privátní investiční fond, viz obrázek níže.

Existují tři velmi dobré důvody, proč by se investoři tomuto subjektu měli obloukem vyhnout, pokud se jim naskytne příležitost k investici. Opravdu velkým obloukem.

Zdroj: Leták LAT Investment s.r.o.

Takže, proč byste na tuto investici měli zapomenout?

  1. Vzdáváte se jakékoli ochrany spotřebitele

Firmy podnikající podle § 15 ZISIF nepodléhají dohledu České národní banky. Investor tak není žádným způsobem chráněn. Tyto firmy jsou pouze zapsány ve veřejném seznamu vedeném ČNB a mají povinnost posílat centrální bance pravidelný report o své činnosti. A to je vše.

Jak to funguje v praxi? Jako správce se povinně zapíšete do seznamu České národní banky. Banka ovšem neověřuje správnost vámi zaslaných údajů. Jednou ročně potom pošlete nějaký jednoduchý dokument o tom, jakým způsobem investujete peníze svých klientů. Rychle spíchnete nějaký excel a hotovo. ČNB nic nekontroluje, takže jste v suchu. A pokud nemáte žádný morální kompas, můžete být ve svém reportu…ehm…kreativní.

Slovy ČNB: „Samotná činnost správce či jeho investiční strategie nepodléhá schvalování ze strany ČNB, správci nedostávají od ČNB žádnou licenci a ČNB jejich činnost dále nekontroluje.“ (zde)

Je fascinující, že přestože ČNB stačí jako povinný report poslat jednu tabulku v excelu, celá řada správců tuto povinnost nedodržuje. Jako příklady si můžeme uvést LongevityTech.fund nebo Diversity Capital (zde).

2. Garantovaný výnos od 16 procent ročně

Ne, to opravdu není podezřelé.

Legendární investor Warren Buffett má dlouhodobě skvělé investiční výsledky – zhruba 20 procent ročně. To je v investičním světě naprosto výjimečné. Jen malá hrstka investorů je schopna na dlouhém horizontu dosahovat takových výnosů. A Buffettovi se to daří již desítky let.

Jenže, ani Warren nemůže nic garantovat. I on má občas špatný rok, kdy sedí na ošklivé ztrátě – například 1974, 1990, 1999, 2008. Ztrátové roky zkrátka k investování patří.

Každopádně LAT Investment s.r.o. uvádí, že výnosy garantuje. A to konkrétně „roční výnos od 16 %“. Buffett se má ve svých 92 letech evidentně ještě hodně co učit.

3. Toxická strategie

Strategie „Privátního investičního fondu“ je definována jako „intradenní obchodování finančního derivátu futures na americké burze v podobě technologického akciového indexu Nasdaq 100“.

Bohužel kombinace finančních derivátů a intradenního obchodování bývá často smrtelná. Finanční smrt sice v některých případech nepřichází hned. Občas si dává na čas (čti: nějakou dobu to může fungovat, pokud má spekulant štěstí). Nakonec ale přijde. Vzhledem k tomu, že pravděpodobnost dlouhodobého úspěchu je extrémně malá, měl by racionální investor takovou „strategii“ zavrhnout.

Mimochodem, Jason Zweig uvádí na svém blogu nepřekonatelnou definici intradenního obchodníka:

Zdroj: Jason Zweig, Ďáblův finanční slovník

Díky za přečtení a případné sdílení!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *