Přeskočit na obsah

O Xixoio převážně nevážně

Tentokrát nečekejte žádnou detailní analýzu nebo seriózní text. Těch se o Xixoio v posledních dnech napsalo hodně. Jen bych nosil dříví do lesa. Můj příspěvek bude poněkud…inovativní. Jako samotná firma Xixoio. Zaměřím se na pár fascinujících (a místy zábavných) detailů, které ale celý tento příběh o finančním šarlatánství dokreslí. Připraveni?

Měla to být finanční revoluce. Nebo slovy zakladatelů Xixoia:

Inovace tohoto století

Zdroj: webové stránky Xixoio

Jak známo, v srdci celého (údajného) ekosystému Xixoio je token XIX. Představitelé firmy jej často popisovali jako de facto „virtuální akcii“, případně jako „digitální obdobu dluhopisu“.

A protože se odkazuje na akcie a dluhopisy, dává velký smysl zopakovat si slovíčka. Rozhodně to stojí za to. Takže pro osvěžení paměti:

  • Dluhopis představuje závazek, v němž dlužník slibuje splatit investorovi (věřiteli) k určitému datu vypůjčenou částku společně s výnosem.
  • Akcie dává investorovi právo na podíl na zisku akciové společnosti, tedy právo na dividendu. A rovněž právo podílet se na řízení firmy (např. účast na valné hromadě).

A jaká práva dává investorům token XIX? Nahlédneme do produktových podmínek Xixoio:

„XIXOIO nemá povinnost finance vrátit Nabyvateli. Nabyvatel ani jiné osoby zejména nemohou požadovat jakékoliv splacení Tokenů XIX nebo odkoupení Tokenů XIX ze strany XIXOIO. Nabyvatel v této souvislosti není oprávněn domáhat se odškodnění jakékoliv újmy či vznášet nároky vůči XIXOIO či jiným osobám.“

Ano, usměvavá holčička má pravdu. XIXOIO skutečně představuje inovaci tohoto století. Ovšem jen a pouze v jediném ohledu. Konkrétně v tom, že investor (držitel tokenu XIX) nemá vůbec žádná práva. Zkrátka takové to „dej nám peníze a vypadni.“ Ale oficiálně probíhá komunikace s držiteli tokenu XIX samozřejmě jinak. Ve stylu „vítej v naší rodině, podílej se na revolučním ekosystému a zbohatni“.

A taky čuč na naše dimenzionální logo!

Geniální myslitel

Dostali jsme se k dimenzionálnímu logu XIXOIO, které nás má vrátit „zpět k hodnotám“. Chvíli ho společně studujme:

Zdroj: webové stránky Xixoio

Nahoře vpravo je uvedeno zrození „něčeho z ničeho“. Nejspíš se zde mluví o tokenu XIX, který se zrodil jen z řídkého vzduchu. Osobně bych sice takové brutálně upřímné přiznání do loga nedal, ale proti gustu…

Každopádně skutečně revoluční myšlenku najdeme vlevo dole. Cituji: „Český stroj vrcholných hmotných a duchovních hodnotových komplikací“. What?!

Netuším, jaký matroš se v kancelářích XIXOIO kouří, ale zřejmě se jmenuje „Je to nafurt“.

A jdeme dál. Uvedeme si pár postřehů z rozhovoru, který poskytl Richard Watzke, zakladatel XIXOIO, redaktorovi SZ Danielu Novákovi (zde).

Richard Watzke poprvé

Redaktor se ptá na to, jakým způsobem komunikují obchodníci Xixoio s klienty, když jim nabízejí tokeny XIX. Odpověď je fascinující. Pan Watzke tvrdí, že netuší, co obchodníci klientům říkají. Ale dodává, že je Xixoio se svými obchodníky v denním kontaktu a neustále je školí.

Ne, v tom opravdu není žádný rozpor. Pan Watzke samozřejmě moc dobře ví, jak jeho obchodníci komunikují. Úplně stejně jako on sám, viz zde. Cituji: „hodnota tokenu XIX, jen za poslední rok, vzrostla o 121 %. A roste dál.“

Ty všechny YouTuby jsou ale ošidná věc, že.

Richard Watzke podruhé

Redaktor se (velice správně) ptá na otázku regulace. A zde se pan Watzke ukazuje jako pravý mistr vytáček. Jeho odpověď by se dala shrnout slovy: Česká národní banka na nás sice vůbec nedohlíží, ale protože dohlíží na celý trh, tak dohlíží i na nás!

A protože redaktor Daniel Novák přirozeně není s vytáčkami pana Watzkeho spokojený, nehodlá toto téma opustit a ptá se znovu. A zde přichází překvapivý moment, kdy vrchní šarlatán ztrácí veškerou kontrolu. Viz následující citace z rozhovoru.

Richard Watzke potřetí

„Když na to není zákon a každý se vymlouvá, tak já se teda budu fakticky vymlouvat taky. Tři roky tady sedím od rána do večera a začínám být fakt nas*anej. Tak za kým mám dop*dele jít, tak mi to řekněte, za kým mám jít…“

Ups. Ano, přesně takto vystupuje člověk, kterému chcete svěřit svoje peníze.

Každopádně policie by měla vyslechnout i babičku, která uklízí v kancelářích XIXOIO (viz níže). Aby zjistila, jestli je pan Watzke skutečně tak pracovitý, jak tvrdí. Opravdu sedí v kanceláři od rána do večera, a tři roky neúnavně vyvíjí revoluční systém? Nebo „vyvinul“ jen nějaký triviální excel, zatímco utrácí peníze naivních investorů za luxusní nemovitosti a auta?

Zdroj: webové stránky Xixoio

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *